שיתוק מוחין

שיתוק מוחין הוא נכות שנגרמת כתוצאה מפגיעה מוחית בעת הלידה או תוך פרק זמן קצר אחרי. שיתוק מוחין הוא הפרעה או יותר נכון קבוצת הפרעות נוירולוגיות. שיתוק מוחין גורם לליקוי בתפקודים המוטוריים והוא מלווה בדרך כלל בשיתוק הגפיים ופגיעות אחרות.

ההפרעה התגלתה לראשונה בשנת 1888 על ידי פרופ' ויליאם אולסר. ממוצע הלוקים מהפרעה זו הוא 1.5 עד 4 מתוך 1000 לידות בממוצע. רמת התפוצה הגבוהה ביותר היא אצל תינוקות זכרים ואצל משפחות מרובות ילדים.

שיתוק מוחין איננה הפרעה או מחלה בודדת, אלא שם קיבוצי למספר ליקויים שנגרמים בעת הלידה ולכן אין סיבה מוגדרת לתופעה זו. בין הסיבות העיקריות אפשר למנות את היפוקסיה ואספיקסיה (העדר חמצן ברקמות) של המוח, משקל לידה נמוך במיוחד (מתחת ל-1000 גרם), פגות, זיהומים שונים ועוד. אחרי הלידה הגורמים האפשריים הם רעלנים שונים, פגיעות מוחיות ומניעת הגעת החמצן אל המוח.

שיתוק מוחין מאגד מספר הפרעות שונות:

מונופלגיה (Monoplegia). סוג זה מתאפיין בנכות בגפה אחת (יד או רגל).
דיפלגיה (Diplegia), נכות באזור פלג הגוף התחתון, בדרך כלל הגב ושתי הרגליים.
המיפלגיה (Hemiplegia), נכות בצד אחד של הגוף: יד, רגל וגב באותו הצד.
טריפלגיה (Triplegia), נכות של שלוש גפיים וגב.
טטרפלגיה או קוודריפלגיה (Tetraplegia, Quadriplegia), נכות של ארבע הגפיים וגב.
אטטוזה: תנועתיות יתר ואי-יכולת לדייק בתנועה.

יילודים הסובלים משיתוק מוחין עלולים ללקות בשלל בעיות, ביניהן בעיות ראייה, שמיעה, דיבור והליכה. הלוקים בשיתוק מוחין סובלים מבעיה במערכת העצבים המרכזית, ולכן קיים סיכוי להתפתחות מינית מוקדמת מהרגיל.

תסמינים נוספים היכולים להתלוות לשיתוק מוחין:

אפילפסיה ופירכוסים.
קשיי למידה המלווים בבעיות התנהגות.
סוגים שונים של פיגור שכלי.
בעיות נשימה.
בעיות של המעיים ובעיות בשלפוחית השתן.
עקמת בעמוד השדרה.
טונוס (מתח שרירים) שונה מהרגיל.
הידרוצפולוס (באנגלית:hydrocephaly וגם: hydrocephalus) או בשמה העברי, מיימת המוח: תופעה הנגרמת כתוצאה מחסימת המעברים בין חדרי המוח אל תעלת השידרה האחראית על ניקוז הנוזל מוחי שדרתי (CSF). סיבות החסימה יכולות להיות :
דימום
שבץ מוחי
מום מולד
סיבוכים אחרים לאחר הלידה.
החסימה גורמת ללחץ תוך גולגולתי שמשפיע על תפקודיים מוחיים ומוטוריים.

את שיתוק המוחין מאבחנים מיד לאחר הלידה או בגיל מאוחר יותר. על מנת לזהות את ההפרעה, על הנבדק לעבור סדרת בדיקות מקיפות. אין תרופה לשיתוק מוחין, אם כי טיפולים פיזיותֶרפיים ואחרים יכולים להקל במידת מה על הנכה. הטיפול מתמקד בדרך כלל בסימפטומים ומטרתו רווחת המטופל ולא ריפויו. מלבד הטיפולים אנשים עם שיתוק מוחין יכולים להסתייע בטכנולוגיה מסייעת כגון בכיסא גלגלים, תקשורת תומכת וחליפית ונהיגה מונגשת.